Ժամանում Երևան - Ինդիվիդուալ տրանսֆեր հյուրանոց
Սուզվել հայկական կոնյակագործության սրբերի մեջ, փորձել ազնիվ խմիչքի մի քանի տեսակներ, նվիրվել արհեստի գաղտնիքներին, հանդիպել հրեշտակների հետ Երևանի կենտրոնում, հետաքրքիր բաներ իմանալ Ստալինի և Չերչիլի գաղտնի կապի մասին, այն մասին, թե ինչպես է պատրաստվում կոշերային կոնյակը, լսել Էրիվանյան ամրոցի վերածնունդը, անվանական տակառների, կենացների և շատ այլ բաների մասին անհնար կլինի առանց Երևանի կոնյակի գործարան այցելության: Հենց այստեղ է, որ կոնյակը ոչ թե խմում, այլ վայելում են: Միգու՞ցե ֆրանսերեն`շոկոլադով, ռուսերե՞ն` կիտրոնով թե՞ հայերեն` սառը քաղցր դեղձով: Հիշեք, ինչպես ասում էր Մաքսիմ Գորկին «Գուցե շատ ավելի հեշտ է բարձրանալ Արարատ լեռը քան դուրս գալ «Արարատ» գործարանի նկուղներից»։
Վերջերս իր 2807-ամյակը նշած Հայաստանի մայրաքաղաքով ճանապարհորդությունը կսկսվի նրա աշխարհագրական կենտրոնից` Հանրապետության հրապարակից։ Այնուհետև կայցելենք կայարանամերձ հրապարակ, որտեղ գտնվում է Երևանի խորհրդանիշներից մեկը` հայկական էպոսի հերոս Սասունցի Դավիթին նվիրված հուշարձանը։ Այնուհետև, անցնելով Օղակաձև զբոսայգու կողքով, կբարձրանանք Հաղթանակի զբոսայգի, որտեղից բացվում է քաղաքի և բիբլիական Արարատի հետաքրքիր համայնապատկերային տեսարանը: Այնուհետև սպասվում է զբոսանք Երևանի բաց երկնքի տակ գտնվող Կասկադ-թանգարանով, ապա ՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անունը կրող պողոտայով, կտեսնենք Երևանի քաղաքապետարանը, Մարզահամերգային համալիրը Ծիծեռնակաբերդի բլրի վրա և կեզրափակենք էքսկուրսիան Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և Բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մոտ գտնվող Թատերական հրապարակում: Այստեղ են գտնվում նաև Կարապի լիճը և հայտնի հայ մշակույթի ներկայացուցիչների ՝ կոմպոզիտորներ Արամ Խաչատրյանի, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի, Առնո Բաբաջանյանի, բանաստեղծ և գրող Հովհաննես Թումանյանի հուշարձանները:
Էջմիածնի Մայր Տաճար - Սուրբ Հռիփսիմե և Սուրբ Գայանե եկեղեցիներ - Երևան
Հայաստանի ամենանշանավոր մշակութային և կրոնական կենտրոններից մեկի` Վաղարշապատի սրտում ՝ ինչպես Վատիկանն է Հռոմի կենտրոնում, գտնվում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը: Այն ոչ միայն հայերի հոգևոր մայրաքաղաքն է, այլև աշխարհում առաջին քրիստոնեական եկեղեցին։ Ինչպես հայտնի է, 301 թվականին Հայաստանն աշխարհում առաջինն է քրիստոնեությունը հռչակել պետական կրոն, և հենց նույն թվականին էլ Տրդատ 3-րդ թագավորի օրոք դրվեց տաճարի հիմքի առաջին քարը։
Օր 3. (10:00 ~ 17:00)
Մատենադարան*
«Մատենադարան» բառը հայերենից թարգմանաբար նշանակում է «ձեռագրերի պահոց»։ Այս հավաքածուի ստեղծման սկիզբը թվագրվում է 5-րդ դարին և կապված է հայոց գրերի հայր Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հետ։ Նրա պատվին է անվանակոչվել պողոտամն, որի վերջում գտնվում է Մատենադարանի թանգարանը։ Այն հանդիսանում է աշխարհում ձեռագրերի խոշորագույն պահոցներից մեկը և հնագույն հայկական ձեռագրերի ամենախոշոր պահոցը։ Այս եզակի թանգարանի ֆոնդերն ունեն ավելի քան 17 հազար հին ձեռագրեր և ավելի քան 100 հազար հին արխիվային փաստաթղթերի հայերեն, ռուսերեն, եբրայերեն, լատիներեն, արաբերեն, սիրիերեն, հունարեն, վրացերեն, հնդկերեն, ճապոներեն, պարսկերեն և այլ տարբերակները:
Օրվա առաջին կես | Ճաշ
Գառնու ամրոց - Քարերի սիմֆոնիա - Գեղարդի վանք - Երևան
Օր 4. (10:00-ից ~ 19:00)
Երևան - Խոր Վիրապ
Արենի գինու գործարան - Նորավանք - Երևան
Օր 5. (10:00~ 17:00)
Ծաղկաձոր - Երևան
Ինչպես կատակում են տեղի բնակիչները, ձմռանը այստեղ գալիս են լեռնադահուկորդները, իսկ ամռանը ՝ լեռնագնացները։ Դատեք ինքներդ: Կեչառիս վանական համալիր, Օրբելի եղբայրների թանգարանը, Լեոնիդ Ենգիբարյանի հուշարձան, երևելի բանաստեղծ Օսիպ Մանդելշտամի տնակը, ի վերջո 35 կմ ընդհանուր երկարությամբ գեղեցիկ լեռնադահուկային մայրուղիներ, և այս ամենը Ծաղկաձորի հայտնի լեռնադահուկային հանգստավայրում: Վերջինիս անունը թարգմանաբար նշանակում է «ծաղիկների հովիտ»:
Օր 6. (10:00 ~ 11:30)
Խորհուրդ ենք տալիս այցելել Վերնիսաժ և Կենտրոնական շուկա (Վերնիսաժը բաց է ամեն օր, բայց միայն մի փոքր մասն է աշխատում։ Հիմնական մասը աշխատում է շաբաթ-կիրակի):
Ինդիվիդուալ տրանսֆեր օդանավակայան
*Ընկերությունը իրավունք է վերապահում տեղափոխել շրջագայության օրը
Օդանավակայան-հյուրանոց-օդանավակայան տրանսֆերները կկազմակերպվեն ցանկացած թռիչքի համար՝ առանց լրացուցիչ վճարի։
Սննդի վայրերի ընտրությունը մանրակրկիտ մտածված է, որպեսզի դուք կարողանաք ոչ միայն լավ սնվել, այլև հանգստանալ ճանապարհից։

Arrival in Yerevan - Individual Transfer to the hotel
Plunge into the holiest of holies of the Armenian brandy industry, try several types of truly noble drink, be initiated into the craft's secrets, meet with angels in the heart of Yerevan, and learn a lot of interesting things – about the secret connection between Stalin and Churchill, how kosher cognac is made, the rebirth of the Erivan fortress, nominal barrels, toasts, and much more – you will never be able to if you miss an excursion. Do you enjoy French cuisine with chocolate? In Russian, with a squeeze of lemon? Or, as the Armenians would say, with cold delicious peaches? But keep in mind what Maxim Gorky said: "It's probably a lot simpler to climb Mount Ararat than it is to ascend from the Ararat plant's cellars."
The journey through the capital of Armenia, which recently celebrated its 2807th anniversary, will begin with its geographical center - Republic Square. After that, we will visit the station square, where one of the symbols of Yerevan is located - a monument to the hero of the medieval Armenian epic, the hero David Sasuntsi. Then, passing by the Ring Boulevard, we will go up to Victory Park, which offers a breathtaking panoramic view of the city and the biblical Ararat. Then we are going to walk along with the Yerevan Cascade - an open-air museum, then along the avenue named after the creator of the Armenian alphabet Mesrop Mashtots, we will see the Yerevan City Hall, the Sports and Concert Complex on Tsitsernakaberd Hill and finish the tour at the Theater Square near the National Academic Opera and Ballet Theater after A. Spendiaryan. Here is also Swan Lake and monuments to famous Armenian cultural representatives - composers Aram Khachaturian, Alexander Spendiaryan, Arno Babajanyan, poet and writer Hovhannes Tumanyan.
Mother Cathedral of Holy Echmiadzin - St. Hripsime - St. Gayane Churches - Yerevan
Day 3. (from 10:00 ~ to 17:00)
Museum-Institute of Ancient Manuscripts of Matenadaran*
The word "Matenadaran" means "repository of manuscripts" in Armenian. The beginning of the creation of this collection dates back to the 5th century and is associated with the name of the creator of the father of Armenian writing Mesrop Mashtots. An avenue is named in his honor, at the end of which is the Matenadaran Museum, which is one of the largest repositories of manuscripts in the world and the largest repository of ancient Armenian manuscripts. The funds of this unique museum number more than 17 thousand ancient manuscripts and more than 100 thousand. ancient archival documents in Armenian, Russian, Hebrew, Latin, Arabic, Syriac, Greek, Georgian, Indian, Japanese, Persian, and other languages.
Day 4. (from 10:00 ~ to 19:00)
Yerevan - Khor Virap Monastery
Areni Winery - Noravank Monastery - Yerevan
Day 5. (from 10:00 ~ to 17:00)
Tsakhkadzor - Yerevan
As locals joke, in winter skiers come here, and in summer – mountaineers. Judge for yourself: the Kecharis monastery complex, the Orbeli Brothers Museum, the monument to Leonid Yengibarov, Osip Mandelstam's house, finally (drum roll!) beautiful ski slopes with a total length of more than 35 km – and all this in the popular ski and climatic resort of Tsakhkadzor, which means "valley of flowers" in Armenian.
Day 6. (from 10:00 ~ to 11:30)
We recommend visiting: Vernissage and Central Market. (The vernissage is open every day, but only a small part. The main most part works on Saturday-Sunday).